Aktywność fizyczna i jej wpływ na stawy

Czas czytania: ok 5 minut

Aktywność fizyczna i jej wpływ na stawy

Jesień i zima sprzyjają znacznemu obniżeniu naszej aktywności fizycznej. Czy nasze stawy są zadowolone z takiego obrotu sprawy? Możemy przecież uznać, że to dobrze, jeśli odpoczywają... Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – stawy lubią ruch. Na jaką aktywność fizyczną powinniśmy postawić w tym okresie, by odciążyć nasze stawy?

Dlaczego ruch pomaga?

Gdy chrząstki stawowe zaczynają się ścierać, pojawia się problem ze stawami. Występuje wtedy ból i dyskomfort, utrudniający normalne funkcjonowanie. Maź stawowa jest kluczowym składnikiem, który pomaga je odżywić. Natomiast sam ruch wpływa na zmiany ciśnienia w stawie, dzięki czemu chrząstka może zassać odżywczy płyn. Kiedy się poruszamy, maź stawowa też porusza się w stawach. W efekcie, ich struktury są odżywione i zmniejszają się dolegliwości.

Najważniejsze, by zachować zdrowy umiar, bo stawy nie lubią też zbyt intensywnego wysiłku. Stawy kolanowe mogą wykonać przez całe życie określoną ilość ruchów, ale w przypadku uprawiania wymagającej wyskoków dyscypliny sportu (takiej jak siatkówka, gimnastyka artystyczna, koszykówka), możemy ten “limit” wyczerpać na przestrzeni kilku lat. Dlatego pamiętajmy o tym, by znaleźć złoty środek i dostarczyć stawom optymalną dawkę ruchu.

Jaki ruch jest najlepszy dla stawów?

  • aeroby z niewielkim obciążeniem
  • basen
  • wchodzenie po schodach

Ćwiczenia

Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna w znaczącym stopniu poprawia naszą kondycję. Ale oprócz tego, wzmacnia też mięśnie, co dla stawów ma niebagatelne znaczenie. Mocniejsze mięśnie są bowiem dla nich dużym odciążeniem ze względu na to, że to one powinny dźwigać nasze ciało (a nie inne struktury, jak np. stawy czy więzadła). Dlatego ich rola jest niezwykle ważna, bo im mocniejsze mamy mięśnie i im więcej mogą one udźwignąć, tym nasze ciało ma mniejsze obciążenie.

Każda aktywność fizyczna (najlepiej ta bez obciążenia) wpływa na lepsze odżywienie stawów, a tym samym ich lepszą kondycję. Przy poszczególnych uszkodzeniach rekomendowany jest nawet ruch bez obciążenia (w niektórych sytuacjach również z małym obciążeniem), który ma celu zregenerowanie i wyleczenie chorób stawów (np. uszkodzeń chrząstki czy zmian zwyrodnieniowych).

Dlatego idealnym treningiem będzie:

  • trening aerobowy z niewielkim obciążeniem
  • trwający od 30 min do 1,5h

Basen

Basen to świetna alternatywa dla wszystkich, którzy mają problemy ze stawami. Jakie są jego najważniejsze korzyści? Przede wszystkim, nie naraża nas na kontuzje. Angażuje za to całe ciało do pracy, czyli wszystkie stawy i wszystkie mięśnie. Jest to idealny sposób na zdrową aktywność fizyczną, bowiem gwarantuje nam dużo ruchu z małym oporem - jedyny opór, jaki tu występuje, to opór wody. W takim razie, jaki styl powinniśmy wybrać i jak często należy pływać?

  • przynajmniej 2 razy w tygodniu
  • pływanie stylem klasycznym styl polecany zwłaszcza osobom, które cierpią na zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych
  • pływanie na grzbiecie przyda się osobom ze zwyrodnieniami kręgosłupa

Zobacz także

* PEX, wartość sprzedaży, kategoria stawy, MAT 03/2021

Suplement diety