strona główna

Dlaczego bolą stawy?

Stawy to połączenia między kośćmi. Dzięki nim możliwa jest ruchomość kończyny oraz jej poszczególnych części. Stawy pokryte są chrząstką i specjalną mazią, dzięki której zmniejszone jest tarcie.

Sposób działania stawów

Stawy umożliwiają dokonywanie ruchów w różnych płaszczyznach. W ciele człowieka są stawy o różnej budowie: kuliste, obrotowe, zawiasowe czy siodełkowe. Różnią się one zadaniami i ze względu na różnorodność budowy mają też inny zakres ruchomości. Powierzchnie stawowe kości pokryte są odporną na ścieranie chrząstką szklistą. Dodatkowo stawy zabezpieczone są mazią stawową, która zmniejsza tarcie. Jeżeli któryś z elementów ulegnie degeneracji bądź wystąpi stan zapalny, wówczas może pojawić się ból.

Ból stawów tylko u starszych osób?

Wydawać by się mogło, że ból stawów dotyka tylko osób starszych. Tymczasem wielu młodych ludzi skarży się na dolegliwości związane ze stawami. Choć często ból u nich może być wynikiem urazu, to jednak w dzisiejszych czasach problemy zwyrodnieniowe mogą się pojawić także u osób przed trzydziestym rokiem życia. Powodem takiego stanu rzeczy jest siedzący tryb życia, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji bądź ciągłe wykonywanie tego samego ruchu. Przy pozostawaniu przez dłuższy czas w jednej pozycji chrząstka stawowa staje się szorstka, przez co ulega szybszemu ścieraniu się.

Ból – oznaką choroby

Ból stawów może świadczyć również o chorobie, na przykład o reumatoidalnym zapaleniu stawów czy chorobie zwyrodnieniowej. Jeżeli zauważysz ból stawów czy problemy z poruszaniem przy porannym wstawaniu, to wtedy warto udać się do lekarza. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej pojawia się u osób starszych, a także u osób, które ciągle wykonują ten sam ruch. Jej rozwój może być przyśpieszony przez przeciążenia stawów, nadwagę, a także skłonności genetyczne.

Wsparcie dla stawów

Aby stawy były w dobrej kondycji jak najdłużej, warto poświęcić im nieco uwagi. Przede wszystkim ważna jest spokojna aktywność fizyczna, taka jak spacerowanie, pływanie czy gimnastyka. Pamiętać należy również o tym, by nie przeciążać stawów, a pracując w jednej pozycji – by co jakiś czas zmienić pozycję lub trochę się poruszać. Sięgnąć można po preparaty z glukozaminą, na przykład Artresan Optima, który zawiera także formułę MEDIflex. Jest to połączenie kolagenu z naturalnymi składnikami, takimi jak kurkuma, korzeń imbiru i owoc dzikiej róży.

Zdrowe stawy są ważne dla całego organizmu, dlatego warto o nie zadbać, zanim pojawią się oznaki choroby zwyrodnieniowej.

Dowiedz się więcej na temat dbania o stawy

Przejdź do Hello Zdrowie