strona główna

Jak rozpoznać reumatyzm?

Choć słowo “reumatyzm” na dobre zagościło w naszym słowniku, to jednak pamiętać należy, że jest to określenie potoczne, które de facto nie jest nazwą choroby. Bóle mięśni i stawów, związane z ograniczoną ruchomością stawu spowodowane są przez choroby reumatyczne, najczęściej przez reumatoidalne zapalenie stawów. W obrębie grupy chorób reumatycznych znajduje się jednak prawie 200 różnych schorzeń.

Choroby reumatyczne

O chorobach reumatycznych zwykle mówimy wtedy, gdy występują bóle mięśni i stawów wraz z towarzyszącymi im obrzękami oraz obniżoną ruchomością stawu. Za przyczynę chorób reumatycznych uznaje się stany zapalne w tkance łącznej, związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Choć wydawać by się mogło, że najczęściej reumatyzm dotyka tylko osób starszych, to jednak występować może także u ludzi młodych.

Objawy reumatyzmu

Najczęstszym objawami, które mogą świadczyć o reumatyzmie są charakterystyczny ból stawów oraz ich sztywność, a także zaczerwienienie i obrzęk. Dolegliwości najbardziej są nasilone w godzinach porannych, bezpośrednio po nocnym odpoczynku i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jedną z częściej występujących chorób reumatycznych jest reumatoidalne zapalenie stawów, które dotyka stawy w obrębie drobnych stawów, np. rąk. Z kolei zesztywniające zapalenie kręgosłupa objawia się bólami stawów kręgosłupa i obręczy biodrowej.

Leczenie chorób reumatycznych

W leczeniu reumatyzmu podstawą jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pozwala na zastosowanie kinezyterapii i fizykoterapii. Wśród metod fizykoterapeutycznych, które są stosowane w rehabilitacji osób z chorobami reumatycznymi wymienić można hydroterapię, masaże, termoterapię, elektroterapię, a także balneoterapię. Choć ruch sprawia ból osobie chorej, to jednak ważne jest utrzymanie ruchomości stawu.

W przypadku podejrzenia występowania choroby reumatycznej warto udać się do lekarza, a nie czekać, aż ból przejdzie, gdyż nieleczona choroba będzie postępować, a objawy będą coraz bardziej nasilać się i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Dowiedz się więcej na temat dbania o stawy

Przejdź do Hello Zdrowie