strona główna

Nieodpowiedni tryb życia a ból stawów

Ból stawów zwykle kojarzony jest z osobami w podeszłym wieku, jednak coraz częściej choroba zwyrodnieniowa dotyka osób w okolicach czterdziestego roku życia. Jest ona związana z degeneracją chrząstki stawowej, która postępuje wraz z wiekiem. Z tego powodu warto zadbać o stawy, aby przez długi czas dobrze nam służyły.

Dlaczego bolą stawy?

Ciało ludzkie starzeje się z każdym upływającym rokiem. Również nasze stawy, które codziennie wykonują pracę, ulegają degeneracji. Stawom nie sprzyja siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a także nieodpowiednia dieta. Tymczasem w dzisiejszych czasach wiele młodych osób nie dba o swoje stawy, podejmując działania dopiero w momencie pojawienia się dolegliwości bólowych. Aby stawy jak najdłużej pozostawały w dobrej kondycji i nie traciły swojej elastyczności, należy zwrócić uwagę na swój tryb życia. Zmieniając niektóre złe nawyki, można poprawić swoją ogólną kondycję i samopoczucie, a także zadbać o stawy.

Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i suplementacja

Prawidłowa dieta jest ważna dla zdrowych stawów przede wszystkim z powodu utrzymania odpowiedniej wagi. Nadwaga jest bowiem dużym obciążeniem dla stawów. Nie jest to jednak jedyny powód, bowiem odpowiednia dieta bogata w dobrej jakości nabiał, zdrowe tłuszcze, kwasy omega 3 i antyoksydanty pochodzące z owoców i warzyw pomaga utrzymać dobry stan stawów. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna. Przy codziennym uprawianiu sportu stawy będą dobrze odżywione, silniejsze i bardziej elastyczne. Polecane aktywności to przede wszystkim spacerowanie, nordic walking, pływanie, a także jazda na rowerze stacjonarnym, bieganie, joga czy pilates. Warto znaleźć codziennie choćby kwadrans na spacer, gdyż korzystnie wpłynie to na kondycję naszych stawów. Osoby, które odczuwają dolegliwości, związane z chorobą zwyrodnieniową stawów, sięgnąć mogą po suplement diety, taki jak na przykład Artresan, zawierający glukozaminę.

Nieodpowiedni tryb życia nie służy naszemu zdrowiu, dlatego warto jak najszybciej zmienić złe nawyki i zadbać o prawidłową dietę, a także odpowiednią dawkę ruchu.

Dowiedz się więcej na temat dbania o stawy

Przejdź do Hello Zdrowie