strona główna

Skąd bierze się reumatyzm?

Większość dolegliwości, związana z bólem stawów, spowodowana jest przez choroby reumatyczne, które potocznie określane są mianem reumatyzmu. Tymczasem zaś jest to szerokie spektrum chorób, pomiędzy którymi wymienić można reumatoidalne zapalenie stawów.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się dolegliwościami bólowymi w obrębie stawów. Jednym z objawów, który powinien wzbudzić naszą podejrzliwość jest poranna sztywność stawów, która mija po pewnym czasie. Pojawić się może również podwyższona temperatura, złe samopoczucie ogólne, a także szybkie meczenie się. Dolegliwości nie muszą być cały czas nasilone, ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów przebiega z okresami remisji, w czasie których objawy ustępują bądź są mniejsze.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Wśród czynników powodujących chorobę wymienić możemy kilka, które mogą ją warunkować. Jednym z nich są obciążenia genetyczne, gdyż występowanie reumatyzmu w rodzinie może zwiększać ryzyko zachorowania. Bywa, że choroba związana jest z reakcją autoimmunologiczną organizmu, który zwalcza własne tkanki, identyfikując je jako patogeny. Ryzyko występowania podwyższa również życie w stresie oraz nałogowe palenie papierosów. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a także osoby pracujące w niekorzystnych warunkach, na przykład w podwyższonej wilgoci bądź w chłodzie. Coraz częściej reumatyzm dotyka osób młodych, które zbyt wiele czasu spędzają w nieprawidłowej pozycji, żyją w ciągłym biegu i stresie.

Sposoby leczenia

Zwykle w chorobie reumatoidalnej stosuje się wiele metod rehabilitacyjnych, takich jak termoterapia, kriolecznictwo, masaże lecznicze, elektroterapia, a także magnetoterapia. Osoby cierpiące na zapalenie stawów nie powinny się także obawiać aktywności fizycznej, gdyż pozwala ona na utrzymanie sprawności, a także na zmniejszenie dolegliwości bólowych, Warto pamiętać, by wysiłek fizyczny nie obciążał nadmiernie stawów. Zalecane jest zwłaszcza pływanie. Rehabilitację powinna wspierać farmakoterapia, zwłaszcza polegająca na uzupełnieniu niedoborów witamin i składników mineralnych. Zalecane są także produkty z glukozaminą.

Dowiedz się więcej na temat dbania o stawy

Przejdź do Hello Zdrowie