strona główna

Sposoby na wzmocnienie chrząstki stawowej przy chorobach reumatycznych

Choroby reumatyczne charakteryzują się zmianami chorobowymi, zachodzącymi w stawach oraz kościach. Najczęstszym objawem jest zmniejszenie ruchomości w danym stawie, które może postępować, aż do całkowitego unieruchomienia stawu.

Jak rozpoznać reumatyzm?

Objawy choroby nasilają się rano, uniemożliwiając poranne wstawanie z łóżka. Stawy są obolałe, utrudniona jest ich ruchomość, a bólowi towarzyszyć może również obrzęk i zaczerwienienie. Jedną z najczęściej występujących chorób reumatycznych jest reumatoidalne zapalenie stawów. Choć wydawać by się mogło, że reumatyzm występuje u osób starszych, to jednak chorują ludzie w różnym wieku. Przyczyny powstawania chorób reumatycznych nie są do końca znane.

Dlaczego należy wzmacniać stawy?

Mocne stawy gwarantują nam swobodne i nieskrępowane poruszanie się. Dzięki stawom, które łączą kości, umożliwiając im ruch, możemy wykonywać różne, często bardzo precyzyjne czynności. Jeżeli ruchomość stawów jest ograniczona, to utrudnione jest także codzienne funkcjonowanie chorego. W leczeniu chorób reumatycznych duży nacisk kładzie się na wzmocnienie chrząstki stawowej, a także na rehabilitację ruchową. Dzięki ćwiczeniom fizycznym chrząstka stawowa jest lepiej odżywiona, a proces wytwarzania się mazi stawowej zostaje zintensyfikowany. Dla zdrowych stawów warto uprawiać regularnie aktywność fizyczną, a także zadbać o prawidłową wagę ciała.

Odpowiednia suplementacja

Osobom, które mają problem ze stawami zaleca się suplementację glukozaminy, która jest ważnym elementem strukturalnym chrząstki stawowej. Warto sięgnąć na przykład po Artresan, który oprócz glukozaminy zawiera także niacynę, cynk, mangan oraz witaminę C. Dodatkowo został on wzbogacony w formułę MEDIflex, zawierającą kolagen typu II, czyli białko występujące w tkance łącznej, chondroitynę, a także korzeń imbiru, kurkumę oraz ekstrakt z dzikiej róży. Regularna suplementacja pozwala na wzmocnienie stawu i utrzymuje go w dobrym stanie.

Reumatyzm jest chorobą postępującą, więc jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, mających na celu wzmocnienie chrząstki stawowej, to ograniczenie ruchomości będzie coraz większe aż do całkowitego unieruchomienia.

Dowiedz się więcej na temat dbania o stawy

Przejdź do Hello Zdrowie