strona główna

Wpływ ćwiczeń fizycznych na reumatyzm

Reumatyzmem potocznie określa się wiele różnych chorób, które powodują ból kości i stawów. Wiele osób, którym dokucza reumatyzm, unikają ćwiczeń fizycznych bojąc się bólu. Tymczasem przy reumatyzmie rehabilitacja ruchowa może przynieść poprawę stanu zdrowia.

Jak rozpoznać reumatyzm?

Mianem reumatyzmu określa się ponad dwieście chorób i schorzeń kości, które powodują ból oraz problemy z poruszaniem się. Objawy choroby najczęściej nasilają się rano, a ból jest nie do wytrzymania i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Statystyki pokazują, że co piąty Polak cierpi na choroby o podłożu reumatycznym. Reumatyzm powinien być leczony kompleksowo. Poza terapią farmakologiczną stosowana jest także fizjoterapia oraz odpowiednia dieta. Dobór metod leczenia zależny jest od stopnia zaawansowania choroby.

Rehabilitacja ruchowa w chorobie reumatycznej

Ból w reumatyzmie związany jest przede wszystkim z poruszaniem się, więc wydawać by się mogło, że ruch nie jest wskazany u osób chorych. Tymczasem odpowiednio dobrane metody rehabilitacyjne, wykorzystujące ćwiczenia fizyczne, potrafią powstrzymać rozwój choroby. Stąd też bardzo ważne jest wykorzystanie kinezyterapii jako uzupełnienie procesu leczenia u osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne. Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na odżywianie chrząstki stawowej i na proces wytwarzania się mazi stawowej.

W terapii reumatyzmu stosuje się różnorodne metody rehabilitacji, takie jak masaże, krioterapię, elektroterapię, magnetoterapię czy kinezyterapię. Najczęściej metody te są skojarzone ze sobą dla osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Ruch to zdrowie

W stwierdzeniu tym jest dużo prawdy, dlatego osoby, u których zdiagnozowano reumatyzm powinny dbać o codzienną porcję ćwiczeń. Na początek warto wykonywać je pod okiem rehabilitanta, który pokaże prawidłowy sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Wskazane jest także kilka rodzajów aktywności, które mogą usprawnić osobę chorą na reumatyzm. Należą do nich zwłaszcza ćwiczenia w wodzie, stretching, joga, tai chi. Nie trzeba mieć w domu specjalnych urządzeń, aby zachować sprawność.

Ćwiczenia fizyczne ważne są dla każdego, nie tylko dla osób, które chorują na reumatyzm, lecz także i dla osób, które nie skarżą się na żadne dolegliwości.

Dowiedz się więcej na temat dbania o stawy

Przejdź do Hello Zdrowie